Польський вектор українського футболу

11.01 2018   07:00
Автор: Footboom
Фото - cdn1.img.rsport

На трансферному ринку намітилась тенденція - українські футболісти стають цікавими польським клубам. Інтерес до наших гравців зі сторони сусідів був ще влітку, але тоді до підписання контрактів справа не дійшла. А от взимку в Польщу вже перебрався Андрій Богданов, є предметний інтерес до Валерія Федорчука та Олексія Хобленка. Є ще ряд футболістів, по яким тривають переговори та консультації. Вважаю, що польський трансферний вектор із часом буде тільки посилюватися.

Зараз польський футбол на підйомі. Головна причина – розвиток економіки. Реформи проведені в 90-х та 2000–х роках починають працювати. Польща із соціалістичної бідної країни перетворилася на сучасну європейську країну. Звідси і розвиток інфраструктури, фінансові можливості клубів. Зараз у Польщі є можливість для того, щоб займатися футболом в кожному куточку країни, розвивається дитячо–юнацький футбол, клуби підтягують власну інфраструктуру (насамперед, стадіони). У фінансовому плані місцеві ФК можуть дозволити собі зарплату в 10 тисяч доларів на місяць майже без проблем. У нас подібні фінансові умови окрім "Динамо" та "Шахтаря" можуть запропонувати хіба що "Зоря", "Ворскла", але далеко не у всіх випадках.

Дуже важливо, що населення Польщі є платоспроможним. Люди можуть дозволити собі купувати квитки, платити за трансляції, залишати гроші на підході до стадіону, купувати атрибутику і тому подібне. Це відкриває перед клубами великі перспективи щодо збільшення фінансових горизонтів.

Велику роль відіграє і той факт, що польський футбол подолав корупцію. Немає особливих претензій до арбітражу. Корупціонери, люди, які не захотіли жити по–нових, чесних, однакових для всіх правилах – пішли із футболу, або отримали кримінальну відповідальність. Слова "відкат", "договірний матч" - вже у минулому. Про подібне в Україні ми можемо тільки мріяти.

Але є і проблеми. Насамперед, не вистачає якісних тренерів. Є коуч збірної Польщі Адам Навалка, кваліфікація та тренерський хист якого не викликає сумнівів. Далі – порожнеча. Про що мова, якщо добре відомий нам Маріуш Левандовскі, який грав у Україні за "Шахтар" та "Севастополь", а після завершення кар’єри займався ресторанний бізнесом десь в ОАЕ, нещодавно став біля керма одного із лідерів першості - "Загламбе". Це рідна команда Маріуша, в якій він колись грав. Тому якогось витонченого, тактично гнучкого, видовищного футбол у першості Польщі не побачиш. Вирішальним стає індивідуальна майстерність гравців. Не дарма певні клуби із Польщі цього літа хотіли запросити Мирона Маркевича.

Також, на мою думку, сусідам не вистачає менеджерів, управлінців, які б будували певні системи на майбутнє. Можливо виключенням є познанський "Лех", який активно будує бізнес–модель. В цьому клубі створені умови для розвитку та прогресу футболістів. "Лех" завжди грає першим номером, команду навіть порівнюють із "Наполі". Познанці активно продають футболістів. Згадайте, лише київське "Динамо" із "Леха" запросило Теодорчика, Кадара та Кендзьору. У Познані двох перспективних гравців "задрафтували" скаути італійської "Сампдорії".

Але загалом першість Польщі - не дуже високий за рівнем турнір. Підтвердженням є ранній виліт польських команд із єврокубів. Цього сезону ніхто не зумів пройти кваліфікацію. А в минулому році "Легія" стала посміховиськом на старті Ліги Чемпіонів. Екстрена зміна тренера в середині турніру дала можливість зіграти внічию із самим "Реалом", перемогти "Спортинг" та пройти до плей–офф Ліги Європи, де відразу вилетіли. Все стало на свої місця. На мій погляд, першість України навіть у теперішньому стані, переважає польський чемпіонат.

Причина такого стану справ – ліміт на легіонерів. Варягів в Польщі в одній команді може бути тільки чотири. Свого часу у нас було тільки чотири українці, а тут - тільки чотири легіонери. Рівень місцевих гравців не дуже високий, а купувати якісних гравців ще не навчилися. До того ж всі кращі (це навіть стосується юнаків) їдуть до Європи. Скаутів, селекціонерів від європейських клубів тут вистачає (насамперед, сусідня Німеччина), бо зараз деякі польські гравці знаходяться на хорошому рахунку в топ–чемпіонатах. Всі шукають нових Левандовьскі.

Екстракласа є доволі рівним турніром. Тут кожна команда за хорошої гри може претендувати на високі місця. Окремо стоять "Лех" та "Легія", які мають трохи більші можливості та сильніший склад. Формат першості Польщі такий само, як і в Україні (ми перейняли їхній досвід). Чемпіонат ділиться на дві частини, тільки у сусідів в еліті грає на чотири команди більше, тому на другому етапі вони діляться на "вісімки", а не на "шістки". Зараз в чемпіонаті лідирує "Легія", але їй на п’яти наступає "Лех", "Ягеллонія" та "Гурнік". Вся боротьба за чемпіонство, призові місця, та збереження прописки - ще попереду.

Наші земляки поки що виступають по–різному. Так Тарас Романчук має доволі хорошу пресу в "Ягеллонії". Українець - капітан команди, один із лідерів середини поля, справжній трудяга, який виконує дуже багато чорнової роботи. Його поважають та люблять вболівальники. Дуже гарно себе проявляє Володимир Костевич. В Польщі ним дуже задоволені. А от у Дмитра Хомченовського не склалося у "Ягеллонії", його виставили на трансфер. Своєю грою та своїм відношенням він заслужив на таку оцінку. Якщо вже речі називати своїми іменами. Свій рівень демонструє Артем Путівцев. Не все виходить поки у Олексія Дитятьєва. Денис Баланюк не так давно перейшло до "Вісли", тому висновки робити передчасно. Думаю, що гарні шанси себе зарекомендувати має Андрій Богданов у "Арці", можливо Валерій Федорчук (головне, щоб травми не заважали). Хобленку буде важче, бо "Лех" - граюча команда, а він більш працьовитий футболіст. Буду тільки радий, якщо у цьому прогнозі я помилюся.

Notícias em destaque