Родион Плакса: "Среди игроков "Мариуполя" были предатели - Никита Фурсенко"

21.12 2023   13:54
"Олександрія"

Півзахисник Олександрії Родіон Плакса розповів про жахіття, які пережив з початком повномасштабного вторгнення у Маріуполі.

– Ви застали початок повномасштабного вторгнення у Маріуполі. Розкажіть, як це було?

– Я грав тоді у Маріуполі U-19 і 23 лютого був на базі. На наступний день ми повинні були їхати на гру з Чорноморцем до Одеси. О 4 ранку мені подзвонила сестра і сказала, щоб я терміново приїжджав до неї, почалась війна. Я не міг зрозуміти, що коїться. Вийшов на вулицю, все було спокійно, ніяких машин та вибухів не було чутно. 

Першим дзвіночком стало те, що я довго не міг викликати таксі, але все ж таки мені це вдалося і я приїхав до сестри. Ми вирішили, що не будемо нікуди їхати і залишимось в Маріуполі. Думали, що війна швидко закінчиться і бойові дії будуть проходити десь у полях і міста не зачепить. Як же ми помилялися!..

Десь о 9 ранку ми почули перші вибухи. У квартирі почали труситись вікна. Але ми все одно вирішили залишитись, бо виїжджати вже було страшно. Ми не розуміли, куди їхати, і боялись потрапити під обстріл. 

– Коли зникли комунікації?

– Десь через 6-7 днів вимкнулося світло, потім зникло опалення, газ. Вдома стало холодно. Синові сестри, моєму племіннику, було всього чотири роки і ми за нього дуже переживали, намагались одягнути його якомога тепліше. Почала закінчуватися їжа. 

– У вас були запаси продуктів?

– У сестри були запаси м’яса. У перші дні ми закупили молоко, яке можна довго тримати, крупи, яйця. Їжі нам вистачило десь на два тижні. Потім з нами почали ділитися сусіди, щось ми їм давали. Коротше, допомагали один одному.

– Де ви брали воду?

– Воду ми набирали із джерел, а для побутових потреб могли топити сніг. Похід за водою був моторошним і займав близько 40 хвилин в одну сторону. Над головою пролітали російськи винищувачі і було незрозуміло, куди вони можуть скинути бомби, а паралельно працював Град. Ти йдеш з баклагами води і бачиш густий чорний дим. Це страшно.

Читай також: Володимир Єзерський залишить "Олександрію" заради роботи в "Карпатах"

– Ви перетиналися у Маріуполі з військовими росіянами?

– Росіян я вперше побачив, коли ми виїжджали з Маріуполя. До цього перетинався з нашими військовими та поліцейськими, які допомагали їжею та водою. Поліцейські розповідали нам, що коїться в місті, і казали, що краще знаходитись у Маріуполі, бо росіяни можуть розстріляти машини при виїзді. 

– На початку березня у пресі почала з’являтися інформація, що з вами втрачено зв'язок. Хто вас розшукував?

– 5 березня у Маріуполі зник зв'язок. Моя дівчина почала мене розшукувати і першою запостила у соцмережах цей пост. 

– Де була ваша дівчина?

– Моя дівчина проживала у Вугледарі, звідки я родом, і виїхала звідти на Хмельниччину через тиждень після початку вторгнення. 

– Коли ви зрозуміли, що пора виїжджати?

– Наш район почали сильно обстрілювати, закінчувалась їжа, і десь в 20-х числах березня ми ризикнули виїжджати з Маріуполя. 

– Який найстрашніший момент ви можете згадати у Маріуполі?

– Їх було два. Перший, це коли ти спиш і о 3-4 ранку починають пролітати літаки, працювати артилерія. З кожним днем ти розумієш, що бойові дії все ближче і ближче до твого дому.

Другий момент трапився на першому російському блокпосту, коли ми виїжджали із сестрою і племінником із Маріуполя. Окупанти почали мене питати, чому немає техпаспорта на машину. Я сказав, що загубив документи, бо автомобіль був не наш, його нам дав сусід, а техпаспорт залишити забув. 

Росіяни стали довкола мене і змусили роздягнутися до трусів, шукали татуювання. Потім почали лазити по сумках, перевіряти телефон та психологічно тиснули на мене: "Зараз відберемо машину і підете пішки". Але я вже змирився і був готовий до всього. 

– В телефоні нічого не знайшли?

– Вони побачили мою фотографію у військовій касці, яка належала чоловіку моєї сестри, і почали допитувати, звідки вона в мене. Ми з сестрою придумали, що знайшли її і просто сфотографувались на пам’ять. Росіяни повірили і пропустили нас. 

Читай також: Владислав Вакула: "Вірогідність, що я повернуся до "Чорноморця" чи "Полісся", – 0%"

– Куди ви поїхали із Маріуполя?

– У Бердянськ, який також був окупований. Там ми пробули трохи більше місяця. Нас приютили зовсім чужі люди, які ставились до нас дуже добре. Вони не хотіли нас відпускати казали: "Залишайтеся, ще трохи і ЗСУ нас визволить". Я можу сказати точно, що в Бердянську ніхто не чекав Росію. Кожен день всі сподівалися, що от-от і Україна буде тут.

– Якщо в Бердянську ніхто не чекав росіян, то як було в Маріуполі?

– Деякі були за Росію, але це меншість, в основному люди похилого віку. Думаю, в Донецькій області приблизно 20% жителів чекали на прихід росіян. 

– Як ви виїжджали із Бердянська на підконтрольну територію?

– В Запоріжжя ми їхали на автобусі. Машину я залишив у Бердянську, бо боявся, що росіяни можуть не випустити через відсутність техпаспорту. В автобусі я був єдиним чоловіком і окупанти перевіряли в основному мене, але вже не так жорстко, як при виїзді із Маріуполя. Правда, на одному блокпості орки хотіли забрати в мене бампи, але допомогло, що розмір їм не підійшов. 

– Що ви відчули, коли опинились на підконтрольній Україні території?

– Це були неймовірні почуття. Зникла тривога, постійний страх та переживання. Навколо був дух свободи. 

– Коли ви перебували у Маріуполі, клуб якось допомагав вам, можливо пропонував евакуюватись?

– Ні, керівництво ні з ким з юнацької команди не контактувало і ніхто нам не допомагав. Гравці ФК Маріуполь U-19 під час вторгнення перебували у гуртожитку і, наскільки я знаю, ними опікувався лише тренер команди Грибанов. Більшість гравців U-19 виїжджали із Маріуполя самі, деяких вивозив Ярошенко, який зараз керує в ФСК Маріуполь.

– Чи були в ФК Маріуполь співробітники, які підтримували Росію?

– У нас був масажист в U-19. Після початку війни я побачив його на базі і він сказав: "Як Росія могла так вчинити і напасти на нас? Я в шоці". Через деякий час дивлюся, а він вже знімається у пропагандистських роликах окупантів та підтримує війну. Зараз він живе у Росії, займається масажем, але не у футбольному клубі. Прізвища його я не знаю, тільки по батькові – Леонідович. 

– А серед гравців були зрадники?

– Так, це Микита Фурсенко, з яким я раніше добре спілкувався. Він також був у Маріуполі на початку війни і прекрасно бачив, як росіяни вторглися на нашу землю. Але потім він виїхав до Росії і почав мені розповідати, що це Азов стріляв по мирних жителях. Я був у шоці з його слів, сказав йому: "Що ти за маячню несеш?!". 

Ми посварилися і я його всюди заблокував та видалив із друзів. Я не знаю, як склалася його доля і де він зараз, мене це не хвилює. Таких людей я не хочу знати. Можливо, він думає, що на болотах у нього більше перспектив у футболі, але я знаю точно, що немає там ніяких перспектив.

– Коли ви виїхали на підконтрольну територію, ФК Маріуполь з вами контактував?

– Керівництво не телефонувало, я розмовляв тільки з лікарями, адміністраторами та тренерами U-19 – Оберемком та Грибановим. З ними я і до сьогодні підтримую зв'язок. Після виїзду з Маріуполя я почав шукати шляхи продовження кар’єри. 

Notícias em destaque